دکتر کاویانی از سال ۱۳۸۷ تمام فعالیت های علمی و تخصصی پزشکی و جراحی خود را در زمینه بیماریهای پستان متمرکز کرده اند و در بیش از ۱۰ سال فعالیت متمرکز در این زمینه، موفق به راه اندازی رشته فوق تخصصی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی تهران (به همراه سایر همکارانشان) شده اند. تا کنون ۷ نفر از پزشکان متخصص در این دوره ها پذیرفته شده و در حال تحصیل بوده و یا فارغ التحصیل شده اند.

دکتر احمد کاویانی در سال 1348 در شهر قزوین به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی تا پایان دبیرستان را در همان شهر به پایان رسانید. در سال 1366 پس از پذیرفته شدن در رشته پزشکی در دانشگاه تهران به تهران آمد و پس از 7 سال در اردیبهشت ماه 1374 درجه دکترای حرفه ای پزشکی را از این دانشگاه اخذ نمود. در مهر ماه همین سال پس از قبولی در امتحان جامع دستیاری، فعالیت تحصیلی خود را در رشته جراحی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران پی گرفت و پس از 4 سال در شهریور ماه سال 1378 موفق به اخذ رتبه ششم در بین بیش از 150 شرکت کننده در امتحان بورد تخصصی جراحی عمومی گردید.

پس از آن دوران مقدس خدمت سربازی را در شهر قزوین گذرانید. در زمستان 1378 و همزمان با سپری کردن دوران خدمت زیر پرچم، در مرکز بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی مشغول به فعالیت شد. کمی بعد به عنوان معاون پژوهشی و رییس مرکز بیماری های پستان، به مدت 3 سال ادامه فعایلت های علمی خود را پی گرفت. در دی ماه 1381 در طی یک رقابت فشرده، با توجه به فعالیتهای علمی و پژوهشی و نگارش مقالات و کتب علمی به عضویت هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درآمد و از آن تاریخ کار خود را به عنوان استادیار در دپارتمان جراحی عمومی این دانشگاه پی گرفت.

دکتر کاویانی در آبانماه 1385 و پس از اخذ پذیرش های لازم جهت ادامه تحصیل به شهر پاریس در کشور فرانسه رفت و دوره فلوشیپ جراحی پستان و سرطان را در مراکز "انستیتو کوری" (Curie Institute) و انستیتو گوستاو روسی (Gustave Roussy Institute) در سال 2007 میلادی با موفقیت به پایان رسانید. او در سال 2007 برای گذراندن دوره جراحی انکوپلاستیک پستان در "انستیتو گوستاو روسی"(Gustave Roussy Institute)  پاریس پذیرفته شد و دوره دانشگاهی فوق تخصصی جراحی های انکوپلاستیک و بازسازی پستان را پس از شرکت در امتحان پایان دوره، در نوامبر سال 2008 میلادی با موفقیت به پایان برد و موفق به اخذ این دیپلم فوق تخصصی گردید.

یکسال پس از بازگشت به ایران، در سال 1387، با توجه به فعالیت های آموزشی، پژوهشی و درمانی در دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق به ارتقاء رتبه علمی از استادیاری به دانشیاری گردید. پس از آن خدمات او در بیمارستان امام خمینی و دانشگاه علوم پزشکی تهران تمرکز بیشتری یافت به طوری که دکتر کاویانی در سالهای پس از بازگشت، اولین Subdivision فوق تخصصی دانشگاهی  بیماری های پستان را در بخش جراحی یک بیمارستان امام پایه گذاری کرد که هم اکنون نیز این قسمت از بخش جراحی یک بیمارستان امام خمینی توسط اساتید بعد از ایشان پذیرای بیماران در زمینه سرطان پستان می باشد.

با توجه به فعالیت های علمی گسترده و موثر، مرتبه علمی دکتر کاویانی در دی ماه سال ۱۳۹۳ با تایید هیات ممیزه دانشگاه علوم پزشکی تهران از رتبه دانشیاری به رتبه "استادی" ارتقا یافت و از آن پس، به عنوان "استاد تمام" در این دانشگاه مشغول به فعالیت می باشد.

در امور دانشگاهی و بیمارستانی، دکتر کاویانی تلاش بسیاری کرد تا بتواند تاثیر مثبتی داشته باشد و از این رو او از 1387 تا 1389ریاست بیمارستان امام خمینی تهران (بزرگترین مرکز آموزشی پژوهشی و درمانی در کشور) را پذیرفت. همچنین او از سال 1390 تا 1397 معاون پژوهشی دپارتمان جراحی عمومی دانشگاه و از مهر ماه ۱۳۹۲ تا تیر ماه 1397 ریاست دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی نهران را بر عهده داشت.

فعالیت های درمانی دکتر کاویانی در مطب خصوصی و نیز بیمارستان لاله تهران از سال 1388 آغاز و تا پیش از مسافرت علمی ایشان در سال 1397 بدون وقفه ادامه داشت.

در طی سالیان اخیر فعالیت های پژوهشی ایشان سرعت بیشتری گرفته و در حال حاضر مقالات بین المللی ایشان از مرز 110 مقاله عبور کرده است. همچنین ایشان انتشار مجله بین المللی Archives of Breast Cancer را با همت و هزینه های شخصی و با کمک اساتید سرشناس از دانشگاه های معتبر در کشورهای آمریکا، فرانسه، ایران، ژاپن، سوییس، هلند، انگلستان و ... آغاز نموده است. هم اکنون این ژورنال علمی بین المللی در سال دهم فعالیت خود است و در دیتابیس های مهمی مانند Scopus, Embase, EBSCO, Index Copernicus   و ..... نمایه شده است.

دکتر کاویانی از سال 2018 میلادی (1397 شمسی) سفری علمی را به آمریکای شمالی آغاز نموده است. بعد از این سفر ارتباطات علمی او با همکاران دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی تهران و سایر اساتید در دانشگاههای مختلف به طور ثابت در جلسات دو ماهانه، با دستیاران و فلوشیپ های جراحی پستان به صورت هفتگی، و بابیماران در قالب کلینیک مجازی بیماری های پستان  "روبان" به آدرس www.RubanApp.com  برقرار مانده است.