انواع سرطان پستان کدام است؟

 به طور کلی سرطان پستان را بر اساس سلول های منشا گرفته شده به دو دسته­ی کلی تقسیم میکنند:

1.سرطان با منشا لوبول­ها یا سلول­های شیرساز

2.سرطان با منشا داکتال یا مجاری انتقال دهنده­ی شیر

هر کدام از این دو نوع سرطان هم به دو دسته تقسیم می­شوند:

1.سرطان درجا: در حقیقت این کلمه به مفهوم آن است كه سرطان به مجاري شیری يا لوبولها محدود بوده و هنوز به بافت اطراف آنها گسترش نيافته است و از آنجا كه هنوز تهاجم به بافت اطراف وجود ندارد، در بسیاری از مواقع همانند يك سرطان واقعي، خطرناک تلقي نمي شود.

2.سرطان مهاجم: در این حالت سلول­های سرطانی به بافت نگهدارنده اطراف خود انتشار مي يابد. با گذشت زمان، ممكن است سلولهای سرطانی از طريق سيستم لنفاوي يا جريان خون به اندامهاي ديگر يا استخوان ها منتشر شوند

 

سرطان درجا از منشا لوبولی(LCIS: Lobular Carcinoma in Situ)

 

در این بيماري، سرطاني شدن سلول ها از لوبولها شروع مي شود، اما به خارج از ديواره آنها انتشار پيدا نمي كند. اين نوع سرطان نسبتا كمياب است و بسياري از متخصصين بر اين عقيده اند كه اين بیماری به انواع مهاجم سرطان پستان تبديل نمي شود، اما زناني كه داراي اين شكل از بيماري هستند در مقايسه با ساير بانوان در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به سرطان پستان دو طرفه هستند.

سرطان درجا از منشا مجاری Ductal Carcinoma in Situ) (DCIS:

 این بیماری نوع شايعي از تومورهاي مجاری شیری است كه به خارج از ديواره مجرا گسترش نمي يابد. این نوع از سرطان پستان در صورت عدم درمان در تعداد قابل توجهی از بیماران به سرطان مهاجم تبدیل می شود. درمان این نوع از بیماری معمولاً جراحي با یا بدون پرتو درماني است.

نکته مهم در این دو نوع بیماری این است که با توجه به عدم گسترش سلول های سرطانی به سایر نقاط بدن، به جز در موارد خاص، در قریب به اتفاق این بیماران شیمی درمانی لزومی پیدا نمی کند.

سرطان های مهاجم با منشا مجاری شیری(IDC: invasive ductal carcinoma)

 سرطان مهاجم با منشاء مجاري شيري شايعترين نوع سرطان پستان است كه از سلولهاي مجاري شيري منشاء مي گيرد و به خارج از مجاري، يعني بافت نگهدارنده اطراف آنها انتشار مي يابد. با گذشت زمان، ممكن است سلولهای سرطانی از طريق سيستم لنفاوي يا جريان خون به اندامهاي ديگر يا استخوان ها منتشر شوند. اين نوع از بيماري تقريباً 85% از كل موارد سرطان پستان را شامل مي شود.

سرطان های مهاجم با منشا سلول­های شیری(ILC: invasive lobular carcinoma)

 سرطانهای مهاجم با منشاء لوبولهاي پستانی از داخل لوبهاي پستان که شیر را در مواقع مورد نیاز تولید می کنند، شروع مي شوند و مانند نوع قبلي مي توانند توسط خون يا لنف به بخش هاي ديگر بدن انتشار يابند. حدود 12% از موارد سرطان پستان از لوبولها يا لوبهاي پستان منشاء مي گيرند و جزو این گروه می باشند.

انواع دیگری نیز از سرطان­های کمتر شایع در پستان وجود دارد:

سرطان التهابي پستان:

 در سرطان التهابي سلولهاي سرطاني در عروق لنفاوي پوست پستان جاي دارند و به جاي اينكه به صورت يك غده رشد كنند، به صورت همه جانبه در پستان گسترش مي‌يابند. سلول هاي سرطاني مجاری لنفاوي را مسدود مي‌كنند و باعث تورم پوست پستان مي‌شوند. در این بیماری سلولهای سرطانی، در داخل بافت پستان، بدون ايجاد تورم مشخص يا توده قابل لمس منتشر مي شوند. علائم این نوع از بیماری شامل موارد زير است:

تورم، خارش، كبودي يا افزايش ضخامت پوست پستان كه معمولاً ناگهاني است و گاهي طي چند روز منجر به تنگ شدن لباس زير در سمت مبتلا مي شود.

تغيير رنگ صورتي، قرمز يا تيره قسمتي از پوست پستان كه گاهي به صورت پوست پرتقالي درمي‌آيد.

فرورفتگي نوك پستان، ترشح يا تغيير در رنگ و قوام آن

افزايش حرارت پوست پستان

توجه داشته باشید که علائم این بیماری در بسیاری از موارد شبیه عفونت یا التهاب پستان می باشد که به علل مختلف از جمله شیردهی یا ضربه ایجاد می شوند. بنابراین قبل از مراجعه به پزشک و تشخیص قطعی نگران نباشید.

بيماري پاژه

 این بیماری نوعي از سرطان پستان است كه با خارش و پوسته ريزي پیشرونده نوك پستان خود را نشان مي دهد. در بسیاری از موارد این بیماری با اگزما یا حساسیت های پوستی اشتباه می شود. در این وضعیت سلولهاي سرطاني در پوست نوك پستان جاي دارند، ولی میتوانند در داخل بافت پستاني نيز یافت شوند و به صورت یک توده خود را نشان دهند. این بیماری معمولا همراه با یک سرطان غیر مهاجم می باشند و از نظر طبقه بندی جزء سرطانهای غیر مهاجم قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *