تیم درمانی در سرطان پستان:

پيش از اينكه در مورد افرادي كه مي توانند طي مراحل تشخيص و درمان به شما كمك كنند صحبت كنيم، بهتر است مطالبي در خصوص ارتباط بين پزشك و بيمار و نحوه تصميم گيري در خصوص درمان بيان شود. برخی از زنان ترجيح مي دهند كه اطلاعات كمي در مورد تشخيص سرطان وبيماري خودشان داشته باشند و تصميم گيري در مورد تشخيص و درمان را به شخص ديگري، مثلا پزشكي كه به او اطمينان دارند، واگذار نمايند. بر عكس بسياري ديگر مي خواهند كه فعالانه در امور مربوط به تشخيص و درمان خود شركت جويند و قبل از هر تصميمي، راجع به آن با اعضاي خانواده خود به بحث و تبادل نظر بپردازند. اغلب زنان، هنگامي كه اطلاعات مورد نيازشان به صورت ساده و قابل فهم براي آْنها توضيح داده مي شود، احساس امنيت و آرامش بيشتري مي كنند.

هر زمان كه تصميم گرفتيد بيشتر مشورت كنيد، يا اطلاعات بيشتري در مورد بيماري خود كسب نمائيد يا اينكه بيشتر درگير مراحل تصميم گيري هاي تشخيصي و درماني خود بشويد، اين امر را با پزشكتان در ميان بگذاريد. پزشكان و پرستاران باید به خوبي رفتار بيماران و احساس ناراحتي آنها را درك كنند، البته توجه داشته باشيد كه اين موضوع را بايد با پزشك معالج خود درمیان بگذارید زيرا اگر این درخواست مطرح نشود نباید انتظار داشت که او یا سایرافراد، فكر شما را بخوانند.

اعضای تیم درمانی در سرطان پستان

اعضای این تیم شامل متخصصینی از رشته های جراحی، رادیولوژی، انکولوژی، پرتو درمانی، روانپزشکی، آسیب شناسی، پزشکی هسته ای و نیز پرستاران آموزش دیده در زمینه مراقبت و توان بخشی هستند که هر کدام در یکی از مراحل تشخیص و درمان نقش ویژه ای دارند.

جراح

در بيمارستانها جراحان مختلف با تخصص هاي متفاوت وجود دارند كه برخي از آنها دوره هاي ويژه اي در جراحي سرطان و پستان گذرانده اند.

متخصص انكولوژي (سرطان شناسي)

او پزشكي است كه به طور تخصصي براي برخورد طبي و دارويي با سرطان آموزش ديده و تجربه اندوخته است. برخي از آنها به طور اختصاصی روي انواع خاصي از سرطان مثلاً سرطان پستان، مغز يا ريه كار مي كنند. پس از جراحي بسياري از بيماران نياز به شيمي درماني‌ و پرتو درماني‌ پيدا مي كنند كه اين كار توسط متخصصين انكولوژي (متخصصين مديكال انكولوژي و راديوتراپي) انجام مي شود.

حتي اگر شما نيازي به انجام درمانهاي پس از جراحي نداشته باشيد، شايد بخواهيد با يك انكولوژيست صحبت كنيد يا اينكه براي پيگيري هاي پس از درمان تحت نظر وي باشيد. “پيگيري” مراقبت هايي است كه شما پس از تكميل درمان نياز داريد

توجه داشته باشید كه حتي پس از اتمام مراحل درماني، پستان مقابل شما كه تحت جراحي قرار نگرفته است، همچنين اعضاي خانواده درجه اول شما كه بيش از 20 سال دارند بايد توسط جراح معاينه شوند. لازم است معاينات دوره اي توسط جراح و متخصص انکولوژی را در برنامه زندگي خود وارد نمايند. دانستن اين موضوع از اضطراب شما در طي دوره درمان و پس از آن كم مي كند.

مشاور روان شناسي يا روان پزشك

پزشكان و جراحان براي مقابله با بيماري سرطان شما آموزش ديده اند و در اين رابطه تلاش خواهند كرد، اما شما بايد آموزش ببینید كه با مسائل رواني پس از تشخيص سرطان نيز كنار بياييد. براي كمك به تطابق روحي و رواني با سرطان، مي توانيد با يك روان شناس يا روان پزشك مجرب در اين زمينه مشورت كنيد

گروه هاي حمايتي

صحبت كردن با زناني كه مثل خود شما ياد گرفته اند كه با سرطان زندگي كنند، ممكن است مفيد و آرامش بخش باشد. براي برخي از بيماران، تماس با يك گروه حمايتي يا يك خانم مبتلا به سرطان پستان، حتي قبل از جراحي يا شروع درمان مفيد بوده است. اين زنان نيز مبتلا به سرطان پستان بوده اند و اكنون دوباره قدرت و انرژي خود را بازيافته اند. آنها مي توانند تجربيات خود را با شما در ميان بگذارند و اغلب آنها شنونده هاي آرام و خوبي براي شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *