بازسازي پستان

هدف از بازسازی پستان باز گرداندن سلامتی و اصلاح تغییرات ظاهری بدن است. امروزه بسياري از زنان مبتلا به سرطان تحت انجام جراحي محافظه كارانه قرار مي گيرند، بدين معنا كه قسمت عمده بافت پستان ایشان حفظ شده و تنها قسمتي از آن برداشته مي شود. اما هنوز هم تعداد قابل توجهي از بيماران تحت عمل ماستكتومي قرار مي گيرند، يعني كل بافت پستان برداشته مي شود.

به هر حال اگر شما جزء آن دسته از بيماراني هستيد كه كل پستان آن ها برداشته شده است، ممكن است بخواهيد بازسازي پستان براي شما انجام شود، البته ممکن است پس از یک مدت طولانی خود و اطرافيانتان به تدريج به اينكه يك پستان داشته باشيد عادت کرده باشيد و فكر كنيد كه تحمل يك عمل جراحي نسبتا بزرگ ديگر براي بازسازي پستان، ارزش ندارد. اما هنوز بسياري از زنان فكر مي كنند كه نداشتن پستان آنقدر آزاردهنده است كه ترميم آن ارزش تحمل ناراحتي و درد يك عمل جراحي ديگر را دارد.

از گروه زناني كه تمامي پستان آنها به دليل سرطان پستان برداشته شده است، عده قابل توجهي تصميم مي گيرند كه عمل جراحی بازسازي پستان را انجام دهند. براي برخي از اين بيماران بازسازي پستان همزمان با برداشتن پستان و يا به فاصله كوتاهي پس از آن انجام مي شود. اما عده اي ديگر سال ها بعد تصميم به بازسازي اين عضو مي گيرند.

در سال هاي اخير پيشرفت هاي زيادي در زمينه ی بازسازي پستان حاصل شده است. اگر چه هرگز پستاني كه بازسازي شده مانند پستان طبيعي نيست، هرگز نمي تواند شير توليد كند و نوك پستان هيچ وقت حس نوك پستان طبيعي را نخواهد داشت ولي با تمام اين مسائل، نتايج جراحی مي تواند بسيار عالي و راضي كننده باشد.

اگر مي خواهيد براي شما بازسازي پستان انجام شود، قبل از انجام جراحي با جراح و انكولوژيست خود صحبت كنيد. بايد بدانيد كه بازسازي پستان عمل نسبتا بزرگي است.

برداشتن پستان و بازسازي پستان مي تواند همزمان انجام شود اما در صورتي كه اين عمل به طور مجزا و بعداً انجام شود، انجام آن در هر زماني پس از انجام عمل ماستكتومي قابل انجام است حتي اگر سال ها از جراحي ماستكتومي گذشته باشد، اگرچه در اين حالت بهترين زمان براي انجام بازسازي پستان 6-3 ماه پس از اتمام پرتو درمانی و شيمي درماني است.

«بازسازي پستان يكي از بزرگترين شاديهاي زندگي من بوده است. احساس مي كنم تا زماني كه بازسازي پستان براي من انجام نشده بود بهبوديم كامل نبود. «جادوي علم» مرا به اعجاب و تحسين وا مي دارد و از اينكه به بهترين و زبده ترين متخصصان اين رشته دسترسي داشته ام احساس بسیار خوبی دارم.»

از نظر نوع جراحي براي بازسازي پستان، دو نوع مختلف بازسازي پستان وجود دارد:

– در يك روش از بافت بدن خود شما جهت بازسازي استفاده مي شود، يعني بافت از يك قسمت ديگر بدن برداشته مي شود و جايگزين پستان عمل شده مي شود ( اين بافت را «فلاپ» مي نامند).

– در روش ديگر همين كار با استفاده از بافتهاي مصنوعي يا پروتز انجام مي شود.

از نقطه نظر زمان انجام بازسازي پستان نيز مي توان تقسيم بندي جداگانه اي را مورد توجه قرار داد:

– بازسازي را مي توان در حين عمل اول و همزمان با برداشتن كامل پستان

– در طي عمل جداگانه و پس از اتمام تمام درمان هاي اصلي سرطان پستان

 

آیا بازسازی پستان خطری براي بيمار ندارد؟

يكي از موضوعات بسيار مهم براي بيماران كه نقش تعيين كننده اي در تصميم گيري آنان براي بازسازي پستان دارد، ترس از عود بيماري و شعله ور شدن مجدد بيماري اوليه است. بايد توجه داشت كه تاكنون در هيچ يك از منابع پزشكي شواهدی مبني بر اين كه بازسازي پستان خطر عود بيماري را افزايش دهد وجود ندارد و در واقع با اطمينان مي توان گفت كه بازسازي پستان باعث شعله ور شدن بيماري و تسريع عود بيماري نمي شود.

موضوع مهم ديگري كه همواره باعث نگراني در انجام بازسازي پستان مي شود، این است که آبا بازسازي در پيگيري بيمار و تشخيص به موقع عود بيماری تداخلی دارد یا خیر. باید توجه داشت که امروزه با استفاده از تكنيك هاي جديد تشخيصی، اين نگراني ها تا حد زيادي رفع شده است.

بهترين زمان بازسازي پستان كدام است؟

 

            زماني كه امكان انجام جراحي محافظه كارانه وجود نداشته نباشد و لازم باشد پستان به طور كامل برداشته شود، سعي بر اين است كه همزمان با آن بازسازي انجام گردد زيرا نتايج زيبايي در اين شرايط بسيار بهتر است. براي بيمار بسيار راحت تر است كه وقتي به هوش مي آيد پستان بازسازي شده را ببيند تا اينكه با جاي خالي يك پستان مواجه باشد، هر چند بداند كه به فاصله كمي پستان بازسازي مي شود.

بازسازي همزمان با ماستكتومي مي تواند طول دوره ی بهبودي را كوتاه کند و نتايج زيبايي بهتری به همراه داشته باشد. ولی در صورت وجود برخی شرایط خاص، لازم است تصميم براي بازسازي پستان را به تأخير بيندازيم.

به عنوان مثال زماني كه بهترين انتخاب براي بازسازي پستان، بازسازي با ايمپلانت بوده و از طرفي احتمال مي دهيم بعد از جراحي نياز به پرتو درماني باشد، بهتر است بازسازي به تأخير افتد زيرا نتايج حاصل از انواع بازسازي بخصوص با ايمپلانت، در اثر راديوتراپي ممکن است مطلوب نباشد.

همچنين وضعيت آن قسمت از پوست كه محل ماستكتومي را مي پوشاند مهم است. زماني كه احتمال مي رود لبه هاي پوست خونرسانی خوبی نداشته باشد، (چون در این شرایط ترميم زخم خوب انجام نخواهد شد و احتمال سياه شدن پوست وجود دارد)، بهتر است بازسازي به تأخير افتد تا پاسخ پوست شما به جراحي مشخص شود یا فرصت كافي به پوست داده شود تا قبل از بازسازي، خود را ترميم نمايد. این شرایط در مواردی همانند بيمارانی که سيگار مي كشند يا مبتلا به ديابت یا برخي بيماريهاي دیگر مثل لوپوس هستند بیشتر به چشم می خورد.

اگر تمايل به بازسازي داريد بهتر است با پزشك خود در اين مورد مشورت كنيد. در هر حال توجه داشته باشيد كه حتي اگر بازسازي همزمان با برداشتن پستان انجام نشود، در هر زماني پس از آن قابل انجام است و نتايج آن هم همانقدر موفقيت آميز است.

بهترين زمان براي بازسازي تاخیری پستان مي تواند بر حسب نوع بيماري و شرايط بيمار متفاوت باشد ولي به طور كلي انجام این نوع از بازسازي 12-6 ماه پس از انجام تمام درمان هاي كمكي مانند شيمي درماني و پرتودرماني قابل توصيه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *