آزمايشاتي كه براي تعيين انتشار سرطان استفاده مي شوند کدامند؟

اسکن استخوان

اين آزمایش يك روش تصوير برداري است كه جهت بررسي انتشار سرطان به استخوان ها استفاده مي شود. مقدار كمي از ماده راديواكتيو به داخل وريد تزريق مي شود و از اين طريق به داخل جريان خون راه پيدا مي كند. در نقاطي كه يك تومور سرطاني در داخل استخوان وجود داشته باشد، ماده راديواكتيو تجمع پيدا كرده و تصوير حاصله، نشان دهنده وجود يك وضعيت غيرطبيعي خواهد بود. ذرات راديواكتيو به حدی کم هستند که به شما صدمه اي نخواهند زد و باعث تحريك رشد تومور سرطاني نيز نخواهند شد. ذكر اين نكته ضروري است كه افزايش جذب ماده راديواكتيو در برخي استخوان ها مي تواند در اثر موارد ديگري نظير ضربه، التهاب، عفونت و …. نيز ديده شود، لذا تفسير اين آزمايش را به عهده پزشك معالج خود بگذاريد.            

سونوگرافي

اين روش تصوير برداري به طور معمول براي بررسي كبد و ساير اعضاي داخل شكم و لگن استفاده مي شود. در این روش از امواج صوتي استفاده می شود و تصویر ایجاد شده وضعیت کبد بیمار را مشخص می کند. معمولاً سونوگرافي در مواردي كه شك به گسترش تومور به كبد وجود داشته باشد استفاده مي شود.

CT اسكن

در اين تست از امواج اشعه ایکس که از زواياي مختلف به بدن بیمار تابیده می شود استفاده می شود. تصاویر ایجاد شده توسط كامپيوتر با هم تركيب می شوند و يك تصوير مقطعي از اندام هاي داخلي بدن ايجاد مي كنندبا اين روش انتشار بيماري به اندام هاي داخلي مثل ریه، كبد و سایر ارگان های داخل قفسه سینه و شکم با دقت زیادی قابل تشخيص است.

MRI

  يك روش تصويربرداري ديگر MRI است. در اين روش از امواج راديويي و مغناطيسي كه مستقيماً وارد بدن شما مي شوند و تصاوير دقيقي از اندام هاي داخلي از جمله کبد و ریه ها ايجاد مي كنند، استفاده مي شود. چنانچه در CT اسکن شک تشخیصی وجود داشته باشد و بررسی های بیشتر لازم باشد از این روش بهره گرفته می شود.

اسکن PET

       از این روش تشخیصی که چند سالی است به دنیای پزشکی عرضه شده است، برای بررسی گرفتاری سایر اعضای بدن و یا عود تومور در محل عمل استفاده می شود. آنچه اهمیت دارد این است که این روش که می تواند با یا بدون CT اسکن همزمان انجام شود داراری دقت تشخیصی بسیار زیادی است .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها